I zhora i zdola z našeho Liptova I.

Liptovské kultúrne stredisko vytvorilo ku koncu roka 2017 hudobno – tanečný multimediálny materiál s tradičným piesňovým a tanečným repertoárom z horného Liptova. Materiál má za cieľ slúžiť ako metodická pomôcka pre výučbu tradičných tancov a hier tejto oblasti. Pre deti a ich vedúcich vo folklórnych kolektívoch či pedagógov v rôznych inštitúciách vytvoríme možnosť jednoduchšie začleniť tradičné tanečné hry do repertoáru súborov a krúžkov. Veríme, že 2CD a DVD umožní kvalitnejšiu prácu v oblasti pedagogiky tanca.

2CD a DVD I zhora i zdola z našeho Liptova I. zahŕňa materiály zo štyroch hornolipotvských obcí- Važec, Východná, Štrba a Šuňava.

Hudobný podklad ( 2CD) obsahuje hry a tance z jednotlivých dedín v pomalšom aj rýchlejšom tanečnom tempe, vo variantoch so spevom aj bez spevu a záver každého bloku tvorí na CD tanečné kolo- súbor piesní pre plynulé vedenie tanečnej zábavy z konkrétnej obce.

DVD korešponduje s piesňovým podkladom a zaznamenáva niektoré typy tancov a hier z daných obcí v prevedení detí z DFS Pramienok a tanečníkov z FS Váh z Liptovského Mikuláša.

Vydavateľom kompletu 2CD a DVD I zhora i zdola z našeho Liptova I.- je štúdio Môlča Records. Na vzniku tohto kompletu sa podieľali: muzikanti: Michal Kubáň, Matúš Záborský, Marián Petráš, Juraj Petráš. Pri interpretácii herného štýlu danej obce vychádzali zo záznamov a nahrávok starých hudieb z daných lokalít. Obec Východná- podľa Zubajovcov, obec Važec podľa Lackovcov, Štrba archívne záznamy Zem spieva a Šuňava nahrávky kapiel z 50. -60. rokov z archívu domácich pamätníkov.

Projekt pripravili a realizovali Liptovské kultúrne stredisko v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, tanečné pedagogičky Simona Ondreáš Dikaszová a Michaela Košová, v spolupráci s Máriou Palasthyovou a Miroslavou Palanovou.

Dramaturgiu projektu zostavila Simona Ondreáš Dikaszová.

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a spolufinancoval Žilinský samosprávny kraj.

Kolekcia 2CD a DVD je k dispozícii na predaj v Liptovskom kultúrnom stredisku osvetalm@vuczilina.sk, 0905832950.

DSC_0904 DSC_0908 DSC_0924

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*
*
Website