05. 07. 2013
Selenča, Srbsko

Detský folklórny súbor Pramienok z Liptovského Mikuláša sa zúčastnil osláv 255. výročia založenia slovenskej obce Selenča v Srbsku. Pozvánku prijal od rovnomenného súboru Pramienok pôsobiaceho pri základnej škole v Selenči, s ktorým už dlhé roky spolupracuje.

Pred 255. rokmi prišli prví Slováci z najchudobnejších regiónov, medzi ktoré patril i Liptov, na dolnú zem, kde založili niekoľko dedín. Dnes žije v tomto regióne približne 60000 Slovákov. Kedysi sa živili výlučne poľnohospodárstvom, no v dnešnej dobe odchádzajú za prácou najmä do zahraničia. Stále sa ale stretneme i s tradičnými remeslami ako je výroba metiel alebo plotov. Hrdosť na svoj slovenský pôvod dokazujú aj tým, že napriek silnému srbskému vplyvu si zachovávajú svoj rodný jazyk a slovenské ľudové tradície.

Deti z Pramienkov sa navzájom navštevujú vo svojich rodiskách už niekoľko rokov. Ubytované sú v rodinách, aby spoznali bežný život tamojších ľudí. I keď je Srbsko chudobnejšia krajina než tá naša, ľudia v nej sú veľmi srdeční a pohostinní.

Naše deti, spolu s pani vedúcou Mariannou Nahálkovou, navštívili okrem osláv aj miestne kultúrne a historické pamiatky. Okolie Selenče sa môže popýšiť bohatou históriou, čo dokazujú i ruiny stredovekých hradov a tureckých kúpeľov.

Deti trávili svoj voľný čas aj na miestnom kúpalisku. Náš Pramienok vystupoval počas slávností dva razy. Nechýbal ani prešovský folklórny súbor a všetky miestne folklórne skupiny a umelecké zoskupenia. Programu sa zúčastnil i zástupca veľvyslanca Slovenskej republiky v Srbsku a iní významní Slováci žijúci vo Vojvodine.

Program sa vydaril a domáci sa postarali o príjemné strávenie času našich detí počas tejto štvordňovej návštevy. Všetci účastníci sa cítili veľmi dobre a už teraz sa tešia na návštevu selenčanského Pramienka.

Autor: Andrej Galica